Auktionen av stulna Carl Larsson-målningen stoppad

Publicerad 28 november 2019 13:34
Karin Skalar äpplen, Carl Larsson, Foto:Norrköpings Konstmuseum

Det danska auktionshuset Bruun Rasmussen väljer att ställa in försäljningen av Carl Larssons akvarell Karin skalar äpplen.

Konstmuseet upptäckte för ett par dagar sedan att tavlan låg ute hos det danska auktionshuset Bruun Rasmussen för försäljning, men med den nya titeln Karin at the Table och utan proveniens. Konstmuseet kontaktade auktionshuset för att de skulle ange korrekt titel på konstverket samt ange dess historik. Målningen hade ett utgångspris på motsvarande 700 000 svenska kronor.

- Vi är så klart glada att försäljningen dras tillbaka. En eventuell ny ägare har rätt att få all information om målningen. Vi månar om att historiken inte går förlorad, det ligger i vårt uppdrag som museum, säger Helena Persson, chef för Norrköpings Konstmuseum.

Mer information finns här:

Norrköpings Konstmuseum uppmärksammar auktion av stulen Carl Larsson-målning