Klicka för större bild
Norrköpings kommun flaggar när Kinas ambassadör är på besök
Idag onsdag besöker Kinas ambassadör Norrköping. Syftet med besöket är att visa Norrköping och öppna för kontakter med företag.
Under sitt besök i Norrköping den 25 januari kommer Kinas ambassadör LAN Lijun att träffa representanter från Norrköpings kommun. I programmet ingår också besök hos bland annat Stadium och på Visualiseringscenter C.
– Vi diskuterar just nu möjligheterna att utveckla våra kontakter med Kina, därför är det här besöket extra intressant. Det är ambassadör LAN Lijuns första besök i Norrköping och det är på initiativ av en företagare som besöket blir av, säger Li Teske (S), kommunfullmäktiges ordförande.
Under besöket kommer ambassadör LAN Lijun att få träffa ett antal företagare som redan idag har affärer i Kina eller är intresserade av att hitta kontakter.
– Kina är en intressant marknad för många företag i en rad olika branscher i Norrköping och ambassadörens besök är ett sätt att utveckla kontakterna och bygga upp kunskapen om potentialen i Norrköping och regionen, säger Anne Revland, näringslivsdirektör.
Det är bland annat inom energi- och miljöteknikområdet som det finns intressanta utvecklingsmöjligheter i kontakter med Kina. Under besöket kommer ambassadören att besöka delar av energikombinatet på Händelö.
Kommunen flaggar
Med anledning av den kinesiska ambassadörens besök i Norrköping flaggar kommunen på Saltängsbron med kinesiska, svenska och EU-flaggor. Även utanför Rådhuset flaggas det med svenska och kinesiska flaggor.
Klicka för större bild