Till textinnehållet

Utskriftsdatum: kl 04:30, den 24 maj 2012
Webbadress: http://www.norrkoping.se/organisation/nyheter/2011/flygplatsutredningen/index.xml

Publicerad 5 december 2011 kl 15:08

Flygplatsutredningen: Mer samordning och fler avgångar får fler att resa från regionens flygplatser

Linköpings och Norrköpings flygplatser har mycket goda förbindelser ut i världen och behöver i dagsläget inte fler destinationer. De så kallade hubbarna till Amsterdam, Köpenhamn och Helsingfors är mycket attraktiva, men det krävs fler avgångar för att ta hem ytterligare passagerare, som idag reser från Arlanda.

Ett gemensamt flygplatsbolag bör ansvara för drift och marknadsföring av regionens flygplatser. Det föreslår den flygplatsutredning Linköpings och Norrköpings kommuner har beställt gemensamt.

– Nu har vi ett bra underlag för en fortsatt diskussion och beslut. Jag uppskattar framförallt att utredarna har lämnat skarpa förslag, som de menar stärker samarbetet och därmed flyget i regionen, säger Lars Stjernkvist (S), kommunstyrelsens ordförande i Norrköping. 

– Viktigast av allt är förstås att det lyfts fram att båda flygplatserna har stora utvecklingsmöjligheter. Vi kommer nu att skicka ut rapporten för synpunkter innan vi diskuterar hur vi ska gå vidare. säger Paul Lindvall (M), kommunstyrelsens ordförande i Linköping.

Växande antal passagerare på båda flygplatserna

Kommunerna har låtit LFV Consulting AB göra en utredning om möjlig samverkan mellan flygplatserna i Östergötland. Både Linköping och Norrköping har de senaste åren haft ett växande antal passagerare på sina flygplatser. Båda flygplatsernas verksamhet domineras av utrikesflyg. Norrköping har många charterresenärer, medan Linköping har många affärsresenärer. Många resenärer väljer även att flyga från Arlanda och närliggande Skavsta.

Linköping och Norrköping kan locka resenärer från Arlanda, menar utredarna

Totalt reste under 2010 närmare en miljon passagerare från regionen med flyg. Av dessa reste 480 000 från Arlanda, 285 000 från Skavsta, 91 500 från Linköping och 115 600 från Norrköping. Utredarna bedömer att 180 000 av de resor som idag görs från Arlanda, istället kan göras från Linköping och Norrköping.

Linköping har idag två dagliga flygförbindelser med KLM till Amsterdam, samt två dagliga förbindelser med Next Jet till Köpenhamn. Norrköping har två dagliga förbindelser med Finnair till Helsingfors och två dagliga förbindelser med Cimber Air till Köpenhamn.

Många förbindelser ut i världen

Dessa så kallade hubbar ger regionen tillgång till mångdubbelt fler förbindelser ut i världen än Arlanda, som med internationella mått är en liten flygplats. Amsterdam har 301 utrikes förbindelser, Köpenhamn 134, Arlanda 85 och Helsingfors 61. (Trots sin litenhet har Helsingfors många direktförbindelser till Asien och Nordamerika.)

Turerna kan bli fler och bättre samordnade

Utbudet på dessa tre hubbar täcker östgötarnas resbehov mer än väl för överskådlig framtid. Svagheterna finns i matarlinjernas turtäthet och kapacitet dit och hem. Både linjerna till Amsterdam och Köpenhamn skulle behöva en tredje tur, för att ge bättre anslutningar till interkontinentala flyg och för att göra affärsmöten över dagen möjliga. På Amsterdamlinjen behövs en tur mitt på dagen och på Köpenhamnslinjen en sen kvällstur. Köpenhamnsförbindelserna behöver dessutom anpassas bättre till SAS tidtabeller.

Fler destinationer behövs inte

Vad regionen i dagsläget inte behöver är fler destinationer, möjligen med undantag för Oslo. Det skulle snarare undergräva lönsamheten för de tre utrikes destinationer som finns.

Utredningen visar att resandet kan öka från regionens två flygplatser, utan att det kräver några stora investeringar i infrastrukturen. Den räcker till som den är.

För att skapa ytterligare avgångar till Amsterdam föreslår utredningen att kommunerna och näringslivet gemensamt försöker skapa en överenskommelse med KLM om detta. För att skapa en tredje och eventuellt en fjärde förbindelse till Köpenhamn krävs samordning mellan flygplatserna och samordning med SAS avgångar från Köpenhamn. För att chartertrafiken från Norrköping ska växa behövs avgångar under fler veckodagar med avresa på morgonen.

Förslag om ett gemensamt ägt flyplatsbolag

I utredningen föreslår många tillfrågade att kommunerna bildar ett gemensamt ägt flyplatsbolag, som ansvarar för drift, marknadsföring och övriga kommersiella frågor, samt frågor om kapacitet och investeringsbehov. Det är också vad utredarna föreslår.

I mitten av februari ska synpunkter på utredningen ha kommit in. 

Utredning om Samverkan mellan flygplatserna i Östergötland
Storlek: 635.1KB  Senast ändrad: 2011-12-05

Kontakt

Norrköpings kommun
Rådhuset
601 81 Norrköping

Tel 011-15 00 00

Contact us

Tyck till om kommunen!