Uttalande angående försvunnen Carl Larssontavla från Norrköpings Konstmuseum
Kommunstyrelsen i Norrköpings kommun har beslutat att inte delta i en budgivning vid en eventuell försäljning på auktion av den återfunna målningen Karin skalar äpplen, målad av Carl Larsson 1904.
Målningen försvann från Norrköpings Konstmuseum för mer än 20 år sedan. Auktionsfirman Bukowskis har kontaktats av en privat konstsamlare som önskade lämna in tavlan för försäljning. Bukowskis har tackat nej till en försäljning av tavlan om inte en försäljning sker i samråd med Norrköpings kommun.
– Vi är först och främst glada att tavlan är återfunnen. Vi är tacksamma för den information vi fått om den stulna tavlan från Bukowskis. Vi kommer att kontakta säljaren direkt för att vädja om att återfå tavlan till Norrköpings Konstmuseum, säger Eva Andersson (S), kommunalråd.
Vid Bukowskis kontroll framkom att tavlan sedan slutet av 1980-talet var försvunnen från Norrköpings Konstmuseum. Bukowskis kontaktade polisen samt kontaktade Norrköpings Konstmuseum. Polisens förundersökning lades sedermera ner.
Norrköpings kommun, varunder Norrköpings Konstmuseum lyder, har tagit del av polisens förundersökningsmaterial och övrig utredning i ärendet. Enligt utredningsmaterialet har säljaren köpt tavlan i god tro.
Konstverket är daterat 1904 (CL), har format 58 x 67,5 cm och är utförd i akvarell, gouache, krita och blyerts.
Målningen ställdes ut på den stora Konst- och industriutställningen i Norrköping 1906 och köptes därefter av Norrköpings Konstmuseums store donator Pehr Swartz. Den överlämnades som gåva till Konstmuseet 1920.