Cnema får hela det regionala filmuppdraget
Östsams styrelse har idag beslutat att Cnema får det regionala filmuppdraget genom att Film i Öst flyttas till Cnema från och med 2012. Film i Öst är Östergötlands resurscentrum för film och interaktiva/visuella medier.
Det regionala uppdragets övergripande mål är att utveckla Östergötland som film- och medieregion. I det regionala uppdraget ingår det att stödja, medverka i och driva verksamheter inom tre områden:
- stödja biografer och filmfestivaler
- utveckla film- och mediepedagogik i skolan
- satsa på filmproduktion
– Cnema blir nu en mötesplats i framkant både nationellt och internationellt för film och medier säger Johan Karlsson, chef för Cnema. Med Cnema och Visualiseringscenter C kan Film i Öst nu bli en starkare motor för filmutvecklingen i regionen. De resurser och den erfarenhet som finns i Norrköpings kommuns stora satsning på film och visuella medier ska forma Film i Öst uppdrag de närmaste åren. I Norrköping finns en kunskapsbas kring mediepedagogik, filmvisning och filmproduktion som kan spridas ut i länet. För alla kommuner i regionen blir därför Film i Öst en stark part att samarbeta med för att utveckla det lokala filmlivet.
– Viktiga uppgifter framöver är att stödja digitaliseringen av biograferna, vara med och utveckla skolornas arbete med film- och medier i undervisningen och särskilt arbeta vidare med att hitta former för hur filmproduktionen kan öka i Östergötland avslutar Johan Karlsson.